Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

کارتخوان‌های فروشگاهی، کوچک اما قدرتمند

به عقیده اغلب مردم، شاید اولین گام به سوی بانکداری الکترونیکی را بتوان ورود دستگاه‌های خودپرداز به عرصه بانکداری عنوان نمود، اما هدف نهایی بانکداری الکترونیکی حذف اسکناس از مبادلات مالی با انواع ابزارهای فیزیکی و مجازی است. اما قطعاً دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی را که امروزه بار سنگینی از این گونه مبادلات مالی را بر دوش می‌کشند می‌توان سرآغاز بانکداری الکترونیکی دانست. لزوم توجه به این ابزار، نه فقط به عنوان وسیله‌ای برای پرداخت الکترونیکی، بلکه به عنوان ابزاری با قابلیت‌های فراوان، موضوعی است که امروزه مورد توجه بسیاری از پیشتازان این صنعت قرار گرفته است.

طبق آمارهای اعلام شده از سوی بانک مرکزی تا پایان اردیبهشت سال 1390 بیش از 5/1 میلیون دستگاه کارتخوان در کشور نصب شده است که با توجه به وارداتی بودن این کالا، تا کنون مبلغی در حدود 300 میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است که این امر لزوم توجه قابلیت‌های این دستگاه را دو چندان می‌نماید. لازم به ذکر است که تنها در اردیبهشت ماه سال جاری، 77 میلیون تراکنش معادل 79 هزار میلیارد ریال از طریق کاتخوان‌های فروشگاهی جابجا شده است.

هم اکنون در اغلب دستگاه‌های کارتخوان علاوه بر پرداخت الکترونیکی وجوه کالا و خدمات دریافت شده، امکاناتی همچون پرداخت قبوض و خرید شارژ تلفن همراه نیز فعال بوده و بخش قابل توجهی از ترکنش‌های کارتخوان‌های فروشگاهی را به خود اختصاص داده است.

با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی و قابل برنامه‌ریزی شدن این دستگاه‌ها، تمایل به ایجاد ارزش افزوده و دریافت خدمات و کاربری‌‌های متفاوت از این دستگاه از سوی دارندگان دستگاه کارتخوان و بانک‌ها افزایش یافته است. به طوری که هم اکنون یکی از مزیت‌های رقابتی بانک‌ها، ایجاد خدمات ویژه توسط این دستگاه‌ها می‌باشد. البته همین قابلیت‌ها باعث شده بسیاری از کارتخوان‌های قدیمی دیگر نتوانند خود را با خدمات نوین بانک‌ها و نیاز مشتریان مطابقت دهند و همین امر نیاز به استفاده از نسل جدیدی از کارتخوان‌ها را بیش از پیش نمایان می‌سازد.

به عنوان مثال افزایش قدرت پردازنده به MHz 400، از سری ARM 9 به ARM11، افزایش حافظه داخلی از MB4 به MB160، سرعت چاپ از 12 خط در ثانیه به 18 خط در ثانیه، تغییر صفحه نمایش از تک رنگ به رنگی، افزایش کیفیت صفحه نمایش (Resolution) و لمسی شدن (Touch Screen) صفحه نمایش، تنها بخشی از قابلیت‌های دستگاه‌های کارتخوان نسل جدید می‌باشد که به تبع این تغییرات، خدمات قابل ارائه از طریق کارتخوان‌ها نیز به مراتب افزایش یافته است.

با توجه به این پیشرفت‌ها، برخی بانک‌ها و موسسات مالی توانسته‌اند همگام با تکنولوژی روز دنیا، به اختصاصی نمودن خدمات مالی بپردازند. امکاناتی همچون ارتباط با چند حساب بانکی، اتصال کارتخوان به صندوق فروشگاه، برقراری ارتباط بین کارتخوان و کامپیوتر با نرم‌افزارهای حسابداری، مالی، فروش، انبارداری، ایجاد ارتباط دستگاه کارتخوان با انواع دستگاه‌های جانبی مانند ترازو، پرداخت گروهی قبوض با اتصال به بارکدخوان با یک تراکنش و گزارش گیری مجزا، ایجاد امکانات خاصی همچون خرید بلیط سینما، کنسرت و... ، امکاناتی است که مدیون پیشرفت‌های تکنولوژی دستگاه کارتخوان و توان نرم‌افزاری سازمان‌های مجری می‌باشد.

از سوی دیگر با گسترش شبکه‌های EPRS و شبکه‌های بی‌سیم و به تبع آن شکل‌گیری کارتخوان‌های سیار (Portable) فصل جدیدی در حوزه ابزارهای پرداخت بوجود آمده است. هم اکنون اغلب رستوران‌های بزرگ برای اخذ سفارش از دستگاه‌های Pocket Pc یا  Handheldsاستفاده می‌کنند. کارتخوان‌های جدید در حال جایگزینی با این دستگاه‌ها هستند که ضمن ثبت سفارش می‌توانند برای چاپ صورت‌حساب و دریافت مبلغ نیز استفاده شوند. این کارتخوان‌ها علاوه بر قابلیت‌های یک کارتخوان بانکی، تمامی امکانات یک Pocket Pc یا  Handheldsرا نیز می‌توانند داشته باشند. همچنین پلیس راهنمایی و رانندگی برای صدور برگ جریمه و اخذ مبلغ جریمه از طریق کارت بانکی می‌تواند از این دستگاه‌های کارتخوان استفاده نماید و یا کاربردهای متعدد دیگری که در حال شکل‌گیری است.

در ادامه به معرفی دو نمونه از دستگاه‌های کارتخوان جدید تولید شرکت VeriFone می‌پردازیم. به گزارش موسسه تحقیقاتی "Nilson Report" شرکت VeriFone به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پایانه‌های فروش (POS) در دنیا مطرح بوده و با فروش سالیانه 3.145.000 پایانه فروش، 48 درصد از سهم بازار آمریکا و 22 درصد از سهم بازار اروپا را به خود اختصاص داده است.

 

 

 

کارتخوان VeriFone VX520

 

شرکت VeriFone  از کارتخوان VX520 خود با نام نسل جدید یاد کرده است. ابزاری که بدون شک تحولی در این صنعت به شمار می‌رود. شاید بتوان گفت کارتخوان VeriFone VX 520، حلقه آخر کارتخوان‌ها و شاید هم سرآغازی برای یک تکنولوژی فوق حرفه‌ای می‌باشد. تنها دو مشخصه پردازنده و حافظه این ابزار، انقلاب که نه، بلکه انفجاری در این صنعت به وجود آورده است. برگ برنده‌‌ای که به گفته کارشناسان تا مدت طولانی بدون رقیب خواهد ماند. آینده‌نگری امکاناتی همچون NFC و Contactless  که شاید در آینده‌ای نچندان دور لازم و ضروری خواهند بود از سایر ویژگی‌های کارتخوان VeriFone VX520 می‌باشد.

مشخصات فنی :

پردازنده (CPU) :  پردازنده دستگاه MHz 400، ARM11 و 32 بیتی می‌باشد.

حافظه (Memory) : شامل MB 128 حافظه Flash و MB 32 حافظه SDRAM با قابلیت افزایش تا MB 500 را نیز دارد.

Magnetic Card Reader : کارتخوان مغناطیسی بصورت دو طرفه (bi-directional) بوده و قابلیت خواندن همزمان سه تراک کارت مغناطیسی (Tracks 1, 2, 3) را دارد.

Smart Card Reader : کارتخوان هوشمند دستگاه کاملاً استانداردهای Emv L1 & L2 Async/sync, ISO 7816 را پشتیبانی نموده و قابلیت خواندن کارت‌های 1.8V، 3V و 5V  را دارا می‌باشد. از لحاظ فیزیکی نیز به گونه‌ای طراحی گردیده است که تراشه به راحتی در زیر کانکتور مربوطه قرار گرفته و در دراز مدت نیز خواندن هرگونه تراشه‌ای تضمین گردد.

Modem : مودم دستگاه قابلیت پشتیبانی از مدولاسیون‌های V21، V.22، V.23، 2bis، V.32، V32bis، V34 و V90 دارا می‌باشد که می‌تواند با سرعت kb/s  56 کارکند. ضمنا این مودم قابلیت کار با انواع سوئیچ‌های مخابراتی را داشته و دارای کمترین حساسیت به نویز می‌باشد.

Printer : چاپگر دستگاه از نوع حرارتی می‌باشد که سرعت آن 18 خط بر ثانیه در 24 یا 32 ستون می‌باشد. هم چنین قابلیت چاپ گرافیکی را نیز دارد.

عرض کاغذ مورد استفاده 58 میلی‌متر می‌باشد [82ft] single ply (2.25 in × 25 M) و چاپگر مجهز به سنسور تشخیص وجود کاغذ نیز می‌باشد.

Display : صفحه نمایش دستگاه LCD تک رنگ از نوع ماتریسی با کیفیت 64×128 پیکسل مجهز به نور زمینه می‌باشد.

پورت‌های ورودی و خروجی:

1-     پورت RS232

2-     پورت مودم

3-     پورت  LAN،Ethernet

4-     پورت USB Host

5-     پورت USB Client

Key Pad : صفحه کلید دستگاه دارای شماره گیر 4×3، 8 کلید عملیاتی و 4 کلید راهنمای صفحه‌ی نمایش می‌باشد که علاوه بر اعداد دارای کلیدهای لغو، تصحیح، تائید و چاپ نیز می‌باشد و صفحه کلید دستگاه مجهز به نور زمینه نیز می‌باشد.

Security : کل دستگاه نسبت به هرگونه بازشدن یا دستکاری حساس می‌باشد بدین ترتیب که با باز شدن درب دستگاه، دستگاه دیگر تا زمان بسته شدن کامل دیگر روشن نمی‌شود و کلیه اطلاعات محرمانه آن بطور کامل پاک می‌شود. پس از بسته شدن نیز پیغامی مبنی بر باز شدن دستگاه، نمایش می‌دهد. مجموعه برد (Board) دستگاه نیز نسبت به هرگونه دستکاری جهت مشاهده سیگنال‌ها حساس بوده و با انجام کوچکترین دستکاری یا خراش روی برد دیگر غیر قابل استفاده خواهد بود.

دستگاه مجهز به ماژول امنیتی SSL V3.0  و هم چنین 3DES است که در زمان ارسال Data، Encrypt با استفاده از کلید انجام می‌گیرد و هم چنین شامل Master / Session and DUKPT key management, designed to meet PCI PED 2.0, Standards و Verishield File Authentication می‌باشد.

 

Communication Protocol : پروتکل‌های ارتباطی مودم و سرور شامل asynchronous protocols [visa 1, visa 2 and other]  و synchronous protocols [ISO 8583/SDLC] می‌باشد.

Environmental spec : این دستگاه با شرایط محیط داخلی  (indoor)با هرگونه آب و هوا و شرایطی سازگار است بطوریکه این دستگاه توانایی کار در هر شرایطی اعم از گرم یا سرد، مرطوب یا خشک را دارد. شرایط مطلوب برای کار درمحیط در دمای 0 تا 40 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 5% تا 90% می‌باشد. 

GPRS : دستگاه دارای قابلیت استفاده از GPRS می‌باشد که مشخصات آن به شرح ذیل می‌باشد:

GPRS Quad band radio on 850/900/1800/1900 M

برای دستگاه برنامه‌ای مجزا جهت تست (diagnostic) در دسترس می‌باشد که از طریق آن می‌توان کلیه قسمتهای دستگاه را تست نمود. ضمن آنکه برنامه نویس نیز در هنگام طراحی یک برنامه می‌تواند از طریق کد خطاهائی که سیستم عامل برمی گرداند تاحدودی متوجه اشکالات گردد.

این دستگاه جزء معدود ترمینالهائی می‌باشد که به صورت کاملا واقعی ماژولار می‌باشد به نحوی که کلیه قسمتها بصورت یک ماژول جداگانه بوده و به تنهایی و به راحتی قابل تعویض می‌باشد ماژول‌ها عبارتند از:چاپگر،صفحه نمایش،کی برد،کی پد،کارت خوان مغناطیسی، مودم، کارتهای مختلف (کارت شبکه، کارت  RS485و ...) ، برد اصلی، آداپتور.

در این خصوص لازم به ذکراست که حتی قطعات پلاستیکی بدنه نیز کاملا مجزا و به صورت تفکیک شده قابل تعویض می‌باشند.

سخت‌افزار مورد استفاده در مودم و نیز نحوه کنترل نرم‌افزاری آن به گونه‌ایست که قابلیت کار با انواع سوئیچ‌های مخابراتی از جمله سوئیچ‌های سانترال را دارد و به راحتی با انواع سوئیچ‌های مخابراتی کار می‌نماید. کارکرد این دستگاه در بسیاری فروشگاه‌های بزرگ و مراکزی که در آنها برنامه‌نویسی این دستگاه‌ها انجام می‌گیرد اغلب با تلفن سانترال می‌باشد و همچنین در حال کار بودن دستگاه در اقصی نقاط کشور با انواع مختلف مراکز تلفنی دلیلی بر این مدعاست.

 

 

VeriFone VX680 (GPRS)  

 

دستگاه کارتخوان VeriFone VX680 کوچکترین دستگاه قابل حمل با قابلیت Full-Function در دنیا با قابلیت های زیر می‌باشد.

دارای صفحه نمایش بزرگ (3.5 اینچی) رنگی و لمسی متناسب با کوچکترین دستگاه پرداخت قابل حمل

دارای ظاهر زیبا از نظر گرافیکی با توانایی‌های متناسب با صفحه نمایش و قابلیت تشخیص امضاء که امکان استفاده آسان را به کاربر می‌دهد.

صفحه کلید با نور پس زمینه آبی رنگ متناسب برای محیط‌های کم نور

پلت فرم VX همراه با سیستم عامل Verix

سازگاری با برنامه­های موجود و لوازم جانبی VX 670

متناسب با نیاز فروشندگانی که خدمات تحویل در محل را انجام می‌دهند، برای مثال جهت پرداخت در رستوران­ها (سر میز)، شرکت‌های پخش، فروشندگان داخل ورزشگاه‌ها و...

قابلیت انتخاب نوع کانال ارتباطی، Wireless شامل GPRS, CDMA, Wi-Fi  و  Bluetooth بسته به نیاز

امکان برقراری ارتباط بدون نیاز به تماس کارت (Contactless) بودن دستگاه، برای فروشگاه‌هایی که سرعت و راحتی اهمیت دارد (مانند بلیط مترو و اتوبوس) انتخاب مناسبی است.

امکان افزایش حافظه تا  MB500

 

مشخصات فنی پایانه‌های فروش Countertop

CPU : پردازنده دستگاه از خانواده ARM11، MHz. 400 و 32 بیتی می‌باشد.

Memory : حافظه شامل بر دو قسمت Flash و SDRAM می‌باشد که ذیلا به تفصیل توضیح داده شده است.

SDRAM : مربوط به بارگذاری کد برنامه‌ها در زمان اجراء می‌باشد و گنجایش ذخیره MB64 اطلاعات را دارا می‌باشد.

Flash : MB128حافظه دائم مربوط به ذخیره سازی کد برنامه‌ها یا اطلاعات می‌باشد که با قطع ولتاژ ورودی نیز محتویات آن حفظ می‌گردد و گنجایش ذخیره MB128 اطلاعات را دارا می‌باشد.

Magnetic card Reader : کارت خوان مغناطیسی آن به صورت دو طرفه (Bi Directional, High Correctivity) بوده و قابلیت خواندن همزمان سه (Track 1,2,3)Track  را دارد.

Smart Card Reader : کارتخوان هوشمند دستگاه کاملاً استاندارد‌های Emv L1,L2 ,ISO 7816 1.8V,3V,5V را پشتیبانی نموده و از لحاظ فیزیکی نیز به گونه‌ای طراحی گردیده است که تراشه به راحتی در زیر کانکتور مربوطه قرارگرفته و در دراز مدت نیز خواندن هرگونه تراشه‌ای تضمین گردد.

Modem : مودم دستگاه از نوع Wi-Fi Wireless Wide Area GSM/GPRS می‌باشد که می‌تواند با سرعت 33.6 kbps کارکند. ضمناً این مودم قابلیت کار با انواع سوئیچ‌های مخابراتی را داشته و دارای کمترین حساسیت به نویز می‌باشد.

Printer : چاپگر دستگاه از نوع حرارتی می‌باشد که سرعت آن 18 خط بر ثانیه می‌باشد.

عرض کاغذ مورد استفاده 38 میلیمتر می‌باشد و چاپگر مجهز به سنسور تشخیص وجود کاغذ نیز می‌باشد.

Display : صفحه نمایش دستگاه LCD رنگی، TFT(QVGA) و لمسی (Touch Screen) با کیفیت320*240 پیکسل می‌باشد.

Interface : ترمینال مجهز به یک پورت RS232 می‌باشد.

Lan : از طریق کارت مجزا Lan Card module کاملا قابل استفاده و بصورت 10Base-T می‌باشد.

Key Pad : صفحه کلید دستگاه فارسی مجهز به نور پس زمینه و شامل 15 کلید می‌باشد که علاوه بر اعداد شامل کلید‌های لغو، تصحیح، تائید، چاپ و سه عددکلید تابعی (Functional) می‌باشد.

Security : کل دستگاه نسبت به هرگونه بازشدن یا دستکاری حساس می‌باشد، بدین ترتیب که در صورت باز شدن درب دستگاه تا زمان بسته شدن کامل روشن نمی‌شود و پس از بسته شدن نیز پیغامی مبنی بر باز شدن دستگاه، نمایش داده می‌دهد. مجموعه برد (Board) دستگاه نیز  نسبت به هرگونه دستکاری جهت مشاهده سیگنال‌ها، حساس بوده و با انجام کوچکترین دستکاری یا خراش روی برد دیگر غیر قابل استفاده خواهد بود.

برای اطمینان بیشتر کلیه اطلاعات نیز در داخل ماژول HSC ذخیره می‌گردند که به صورت جعبه سیاه عمل کرده و دسترسی به اطلاعات داخل آن غیر ممکن می‌باشد.

Communication protocol : پروتکل‌های مربوط به مودم شامل  Async 7,8،HDLC، پروتکل  PPPبا استفاده از مودم، PPP با استفاده پورت سریال و PPP با استفاده شبکه،

پروتکل‌های Ethernet شامل static, dynamic, ftp, tcp/ip, ssl, smtp & etc.

Environmental spec : این دستگاه با شرایط محیط داخلی  (indoor)با هرگونه آب و هوا و شرایطی سازگار است. شرایط مطلوب برای کار درمحیط در دمای 5 تا 40 درجه سانتی گراد می‌باشد.

برای دستگاه برنامه‌ای مجزا جهت تست (diagnostic) در نظر گرفته شده که از طریق آن می‌توان کلیه قسمت‌های دستگاه را تست نمود. ضمن آنکه برنامه نویس نیز در هنگام طراحی یک برنامه می‌تواند از طریق کد خطاهائی که سیستم عامل اعلام می‌کند، تاحدودی متوجه اشکالات شود.

این دستگاه جزء معدود ترمینال‌هائی می‌باشد که به صورت کاملا واقعی ماژولار می‌باشد به نحوی که کلیه قسمت ها به صورت یک ماژول جداگانه بوده و به تنهایی و به راحتی قابل تعویض می‌باشد. ماژول‌ها عبارتند از: چاپگر، صفحه نمایش، صفحه کلید، کارت‌خوان مغناطیسی، مودم، کارت‌های مختلف (کارت شبکه، کارت  RS485و ...)، HSC، برد اصلی، آداپتور.

در این خصوص لازم به ذکر است که حتی قطعات پلاستیکی بدنه نیز کاملاً مجزا و به صورت تفکیک شده قابل تعویض می‌باشند.

سخت افزار مورد استفاده در مودم و نیز نحوه کنترل نرم افزاری آن به گونه‌ای‌ است که قابلیت کار با انواع سوئیچ‌های مخابراتی از جمله سوئیچ‌های سانترال را دارد و به راحتی با انواع سوئیچ‌های مخابراتی سازگار است.کارکرد این دستگاه در بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ و مراکزی که در آنها برنامه نویسی این دستگاه‌ها انجام می‌گیرد اغلب با تلفن سانترال می‌باشد .

امکانات انتخابی (Optional)

در حال حاضر امکان اتصال دستگاه پایانه فروش به بارکدخوان و PinPad عملیاتی شده، همچنین امکان اتصال بصورت مستقیم به چاپگرهای سریالی در این دستگاه‌ها موجود می‌باشد.

امکانات LAN و External GPRS و هر گونه امکان دیگر انتخابی از سوی کاربران از دیگر موارد قابل اجرا روی این دستگاه‌ها می‌باشد.?>
sahte kizlik zari dusuk hapi