دستگاه پایانه فروش Point of sale POS
تعریف : "پايانه پرداخت الكترونیكي (POS) دستگاهي است كه در مراكز فروش كالا و خدمات نصب شده تا مشتریان دارای کارتهای اعتباری خود در هنگام خريد و فروش كالا بجاي استفاده از وجه نقد، مبلغ مورد توافق بهای کالا را به صورت الكترونيك از حساب خريدار برداشت و به حساب فروشنده (پذيرنده كارت) واريز نماید"
با توجه به عدم امکانات و شرایط لازم برای تولید کارتخوان در کشور ، شرکت انیاک همزمان با استفاده از معروفترین برندهای جهانی و محصولات برتر با فناوریهای پیشرفته  ، اقدام به تولید نرم افزارهای لازم (از محصولات نرم افزارهای بانکی شرکت) به منظور مدیریت و انجام عملیات مختلف بانکی و کنترل تراکنشهای بالا و متنوع ، تلاش دارد ضمن تامین سبدکالایی محصولات و خدمات بانکی ، نسبت به افزایش کمی پایانه ها در کشور همراه با ارتقاء سطح کیفی آنها ، اقدامات فنی و اجرایی مستمری را در گسترش بانکداری الکترونیک به انجام برساند.
شركت فن آوران انياك در حال حاضر با ارائه حداقل 6 بستر ارتباطی مختلف، کاملترین مجموعه خدمات در حوزه پایانه های فروش و بانکداری الکترونیک می باشد که این راه حل ها را به مشتریان و پذیرندگان این پایانه ها ارائه می نماید.
    الف : امکانات و قابلیتهای دستگاه
    •    استفاده از دستگاه هاي POS بعنوان یکی از عناصر اولیه و مهم در عملیات باکداری الکترونیکی ، باعث سرعت دهي و اطمينان بخشي در انجام معاملات، صرفه جويي در هزينه هاي ملي بابت امحاء اسكانس هاي فرسوده، رونق تجارت الكترونيك، كمك به سلامت و بهداشت افراد جامعه، افزايش ضريب امنيت و ايمني بخاطر بي نيازي از حمل پول نقد و كاهش چشمگير مراجعات مردم به شعب و دستگاه هاي خودپردازو.... مي شود.
    •    یکی از امکانات مهم پایانه های شرکت انیاک ، قابلیت اتصال آنها به صندوق های فروشگاهی مي باشدکه با این امکان بستریکپارچه ایی برای فروشنده بوجود خواهد آمد که در معرفی انواع ابزارهای پرداخت به مشخصات و ویژگیهای آن اشاره گردیده است .
        1.    ازسایر امکانات ، قابلیتها دستگاه های POS بعنوان مزایا و محاسن برجسته آن ، میتوان به موارد موضوعی زیر اشاره نمود:
            •    خدمات قابل ارائه به دارنده كارت (مشتري)
            •    خريد كالا
            •    موجودي حساب
            •    برگشت كالا
            •    خريد شارژ سيم كارت اعتباري
            •    پرداخت انواع قبوض
            •    و سایر خدماتی متنوعی که به درخواست بانکها و صاحبان کارتهای اعتباری امکان طراحی و نصب برنامه آن در دستگاه وجود داشته باشد، انجام خواهد شد.
        •    خدمات قابل ارائه به پذيرنده كارت (فروشنده)
            •    موجودي حساب
            •    صورتحساب
            •    انواع گزارشات
            •    امكان تغيير رمز
            •    و سایر قابلیتهای کاربری که به نسبت نوع و مشخصات فنی دستگاه تعریف و فعال خواهد شد.
            •    ب: عمده ویژگیهای فنی باتوجه به انواع ابزارهای پرداخت
            •    از ویژگیهای مهم پایانه های فروش تنوع و تعدد محصول و تولید ابزارهای پرداخت میباشد که با توجه به نوع محصول از نظر ماهیت ، مشخصات و کاربری هریک آنها ، نسبت به گروه صنفی مناسب اعم از مراكز فروش و خدمات رساني گوناگون مثل واحدهاي صنفي، مراكز خدمات درماني و بهداشتي، سازمان ها و مراكز خدمات عمومي دولتي و غير دولتي، مراكز آموزشي، مراكز خدمات رفاهي، شعبات بانك ها، فروشگاه هاي بزرگ زنجيره اي، خدمات حمل و نقل عمومي و خصوصي ، خدمات سيار .... ، نوع دستگاه را انتخاب و مورد استفاده قرار داد
            •    ابزارهای پرداخت با موضوعات مختلف قابل طبقه بندی و گروه بندی میباشد که یکی از این گروه بندیهای تجاری براساس انواع آنها ارتباطاتي آنها شامل RS232، Bluetooth، GSM/GPRS، Ethernet، CDMA، WiFi، Dial up تعریف گردیده که که بر حسب ضرورت علاوه بر معرفی مشخصات فنی مشترک تمامی دستگاه ها ، به مشخصات ، مزایا و محاسن هر یک از آنها نیز بطور خلاصه اشاره میگردد:
        1.    عمده مشخصات و ویژگیهای مشترک
            •    پايانه‌هاي فروشگاهي در حکم يک واسطه و پردازشگر با قابليت رمز نگاري و رمزگشايي پيام‌هاي ارسالي و دريافتي به صورت مستقل از صندوق فروشگاه‌ها نسبت به انجام تراکنش با مرکز اقدام نموده و ريز تراکنش‌ها و وجوه منتقل شده را جهت تسويه حساب الکترونيکي در حافظه خود نگهداري مي‌نمايد. امنيت پايانه‌هاي فوق به حدي قابل اطمينان است که ميتوان با خاطر آسوده آنرا در محل فروشگاه نصب نمود تا متقاضيان با استفاده از آن خريد نمايند.
        2.    دستگاه پايانه فروش Countertop
            •    دستگاه پايانه فروش Countertop دستگاهي است كه از طريق ارتباط تلفني Dial up، Ethernet، RS232 به سيستم بانكي امكان انتقال اتوماتيك مبلغ خريد از حساب مشتري (دارنده كارت) به حساب فروشنده (پذيرنده كارت) را فراهم مي‌سازد.
            •    این دستگاه علاوه بر امكان پرداخت وجه خريد از طريق كارت، داراي عملكرد‌هاي مختلفي است كه هم دارنده كارت و هم پذيرنده كارت را از مزاياي يك شعبه كوچك بانكي برخوردار مي‌نمايد.
        3.    دستگاه های های بی سیم
            •    شرکت انیاک طیف وسیعی از راه حل های کسب و کار از طریق پایانه های بی سیم را ارائه نموده است که پوشش گسترده ای در جهت پاسخگویی بازرگانان در زمان ها و شرایط مختلف را فراهم آورده است. این شرکت 3 پایانه فروش سیار تحت عناوین Bluetooth POS، GPRS/CDMA POS، WiFi POS در اختیار دارد که با استفاده پایانه ها در بسترهای ارتباطی مذکور، تراکنش مورد نظر را انجام می دهد. با توجه به نیاز شرکت های توزیع و پخش به دریافت مبلغ بعد از تحویل کالا و نیز با توجه به نیاز رستوران های بزرگ و هتل چند ستاره مورد استقبال بسیار زیادی قرار گرفته است.
            •    از عمده ویژگیهای نوع فوق میتوان به راحتی و رفاه بیشتر در پرداخت وجوه توسط مشتریان ، جلوگیری از تراکم افراد در کنار صندوق های پرداخت ، عدم نیاز به اتصالات ارتباطی اضافی آن اشاره نمود.
        4.    دستگاه های GPRS/CDMA POS
            •    ارتباط  این نوع کارتخوان با شبکه بانکی با استفاده از سیم کارتی که سرویس Gprs دستگاه را فعال کرده باشد ممکن می شود و به  پذیرنده این امکان را میدهد در صورت پوشش خطوط مخابراتی در تمام نقاط ایران دستگاه را جابجا نموده و  تراکنش انجام دهد متصل گردد کاربرد بیشتر برای شرکت‌های پخش و یا واحدهای سیار مناسب می باشد
            •    از عمده ویژگیهای نوع فوق میتوان به راحتی و رفاه بیشتر در پرداخت وجوه توسط مشتریان ، امکان جابه جایی در سطح کشور و  امکان استفاده از هر نوع سیم کارت تلفن همراه اشاره نمود.
        5.    دستگاه WiFi POS
            •    ارتباط این نوع کارتخوان با شبکه بانکی کشور با استفاده از بستر شبکه داخلی به صورت WiFi صورت می پذیرد. از ویژگی های مهم این دستگاه امکان انتقال مطمئن و امن وجوه به سبب تنظیمات امنیتی شبکه می باشد. برد دستگاه بسته به برد Access Point مورد استفاده در شبکه متغیر می باشد.
            •    از سایر ویژگیهیا دستگاه فوق ، راحتی و رفاه بیشتر در پرداخت وجوه توسط مشتریان ، امکان استفاده در گستره فضاهای داخلی و خارجی (کارخانجات و....) ، امکان تنظیم IP به صورت Static ، امکان تعریف Mac Adress جهت برقراری امنیت بیشتر قابل تعریف میباشد.
        6.    دستگاهPayment PDA
            •    دستگاه پایانه سیار، نسل جدیدی از دستگاه های کارتخوان است که با استفاده از خدمات سامانه تلفن همراه به شبکه بانکی متصل شده و تراکنش با استفاده از سرویس های بستر GSM و  GPRS انجام می دهد.
            •    ویژگیهای قابل حمل بودن دستگاه ، عدم محدودیت مکانی ، سرعت بالای تراکنش ، قابلیت استفاده از باطری شارژی با عمر بالا و.. از عمده خصوصیات نوع فوق میباشد.
        7.    دستگاه هایPOS متصل به صندوق های فروشگاهی
            •    باتوجه به این امکان POS تحت با حمایت و مدیریت  صندوق های فروشگاهی عملیات لازم را در انجام تراکنش به همراه مبلغ و ساير اطلاعات مورد نياز از صندوق های فروشگاهی به POS  دریافت و اجرا خواهد نمود.
            •    کارتخوان تنها در صورتی شروع به چاپ رسيد انجام عمليات می کند که تراکنش با موفقيت انجام شده و مبلغ سند از حساب مشتری کسر شده باشد.
            •    همزمان با عملیات فوق ، کارتخوان اطلاعات لازم را برای صندوق های فروشگاهی را نیز ارسال می نمايد يعني پس از اتمام تراکنش بانکی، اطلاعات عمليات مالی انجام شده بلافاصله به سيستم متصله برگشت داده می شود.
            •    از دیگر مزایا میتوان به عملیات انجام جمع نهایی فاکتور مشتری به صورت اتوماتیک بوده که از نرم افزار حسابداری صندوق های فروشگاهی به پایانه فروش ارسال شود، در این حالت مشتری پس از کشیدن کارت خود بر روی پایانه فروش فقط رمز را وارد نموده و خرید انجام می گردد. در صورت انجام موفق تراکنش یک کد پیگیری توسط رسید POS به مشتری ارائه می گردد.
            •    مواردی مثل حذف وقوع اشتباه در هنگام وارد کردن مبلغ توسط اپراتور یا مشتری ، انطباق کامل با نیازهای دارندگان حسابهای دولتی بدلیل عدم امکان وقوع خطا ، امکان گزارش گیری و اطمینان یافتن از صحت تراکنش های انجام شده از طریق پایانه فروش و یا نرم افزارهای حسابداری / فروش ، امکان ارسال یک رشته اطلاعات از صندوق های فروشگاهی به POS جهت درج بر روی رسید تراکنش .... از میتوان  از خصیصه های برجسته آن تعریف نمود.
        8.    دستگاه Pc-POS
            •    کارتخوانهای شرکت انیاک دارای قابلیت اتصال به سیستمهای کامپیوتری از طريق درگاه های کامپيوتری ،  POS تحت فرمان PC  فعاليت مي نمايد.
            •    با اتصال دستگاه به کامپیوتر ، دستور انجام تراکنش به همراه مبلغ و ساير اطلاعات مورد نياز از PC بهPOS منتقل مي شود وکارتخوان تنها در صورتی شروع به چاپ رسيد انجام عمليات می کند که تراکنش با موفقيت انجام شده و مبلغ سند از حساب مشتری کسر شده باشد. همزمان با اين عمل کارتخوان اطلاعات لازم برای PC  را نیز ارسال می نمايد يعني درست پس از اتمام تراکنش بانکی، اطلاعات عمليات مالی انجام شده بلافاصله به سيستم متصله برگشت داده می شود .تیم نرم افزاری شرکت با تولید نرم افزاری تولید نموده است که با نصب بر روی پایانه های فروش  کامپیوتر این امکان را فراهم می آورد تا جمع نهایی فاکتور مشتری به صورت اتوماتیک از نرم افزار حسابداری به پایانه فروش ارسال شود، در این حالت مشتری پس از کشیدن کارت خود بر روی پایانه فروش فقط رمز را وارد نموده و خرید انجام می گردد. در صورت انجام موفق تراکنش یک کد پیگیری توسط رسید  POS به مشتری ارائه می گردد.?>
sahte kizlik zari dusuk hapi