تجهیزات شبکه (و مخابراتی PSP)
اشاره : باتوجه به فعالیتهای گسترده شرکت در حوزه های مختلف خدمات پرداخت بانکی PSP اعم از  طراحی و تولید نرم افزارهای کابردی و تخصصی از یک سو و طراحی ، نصب و اجرای شبکه عظیم بانکی اعم از استقرار تجهیزات و سخت افزارها  ، ایجاد بسترهای جامع شبکه ، مخابرات و سوئیچینگ منطبق با فناوری روز دنیا از سوی دیگر را میتوان از برجسته ترین فناوریها و دستاوردهای انحصاری شرکت نام برد و اجرای قرارداد با اکثر بانکهای دولتی و خصوصی جهت ارائه خدمات جامع، انجام عملیات ، مدیریت و پردازش تراکنشهای حجیم بانکی در کشور دال بر این مدعاست و با اتکاء به همین تخصص و تجربیات ارزشمند بدست آمده در سطوح مختلف و بنا به تعهد و عرق ملی شرکت ، درحال حاضر آمادگی لازم و کافی را برای ارائه این دستاوردها بعنوان محصولات سخت افزاری و مخابراتی شبکه بانکی به همراه نرم افزارهای تخصصی مربوطه (NMS/TMS,…) به بازار داخلی و خارجی را داشته و برای اجرا و پیاده سازی شبکه های مشابه در حوزه های بانکی و شرکتهای PSP منابع و امکانات کافی را فراهم نموده است.
انیاک بعنوان یک شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت ماهیانه بیش از 8 میلیون تراکنش را از طریق شبکه مخابراتی اختصاصی و سیستم نرم افزار سوئیچ خود مدیریت میکند سوئیچ این شرکت که به دست نیروهای توانمند و متخصص شرکت طراحی و عملیاتی شده است امکانات متعددی را جهت اتصال به درگاههای مختلف از جمله POS ، ATM ، IVR ، کیوسک ، اینترنت و موبایل را دارد. طراحی سیستم بصورت چند لایه ای بوده و روی سیستم عامل یونیکس و با بانک اطلاعاتی اوراکل عملیاتی شده است.
با توجه به مقدمه اجمالی فوق ، یکی از اهم تجهیزات را تحت عنوان "تجهیزات شبکه و  مخابراتی بانکی" که مورد بهره برداری قرار گرفته و بطور مستمر در حال توسعه و به بروز آوری میباشد ، میتوان بطور خلاصه به شرح موارد ذیل تعریف نمود:
تجهیزات NCC : (Network Communication Controller)
دستگاه NCC که محصول شرکت Ingenico  می باشد به عنوان یک کنترل کننده شبکه، دستگاهی به عنوان رابط بین یک نوع شبکه به نوع دیگرمثلاً پروتکل HDLC به Ethernet و... بوده و ¬¬میتواند به عنوان یک کنترل کننده شبکه محلی، مبدل پروتکل و یا متمرکز کننده ارتباطات تلفنی عمل نماید.
از عمده قابلیتهای NCC می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1-     Protocol Converter
    Dial-Up Concentrator       -2       

3-  پشتیبانی از پروتکل های ارتباطی مختلف از جملهE1, TCP/IP, SNA Async, وSync HDLC و X25 و تبدیل آنها به یکدیگر
4-    پشتیبانی از پروتکل های بانکی مختلف از جمله Visa I، Visa II، ISO 8583، APACS و تبدیل آنها به یکدیگر
5-    قابلیت کار در تمامی لایه های شبکه
6-    قابلیت برنامه نویسی برروی دستگاه و اعمال تغییرات مختلف براساس نیاز مشتری (بانک، و ...)
7-    اتصال به سرور (نرم افزار مرکزی بانک ) از طریق تنها یک کانال ارتباطی (Single Session)
   8-  استفاده از تکنولوژی چند پردازنده ای (Multi Processor Architecture) این دستگاه توانائی پذیرش کارتهای متعدد ( هر کدام دارای یک پردازنده، حافظه و ... و همچنین نرم افزاری جهت یک پروتکل خاص) را دارد.
9-    سرعت و بهره وری بالا به دلیل استفاده از معماری چندپردازنده ای و سیستم عامل مربوطه
10-    امکان گزارشگیری در مورد اطلاعات مربوط به اتصال پایانه های فروش از طریق NCC
11-    تنظیم بهینه نرم افزار های NCC جهت کار با نرم افزار مدیریت ترمینال و امکان تغییر پارامترهائی برای بهبود کارآئی در شرایط خاص
12-    امکان اتصال به مودم های NCC توسط پروتکل Async یا HDLC به جای پروتکل PPP و صرفه جوئی در زمان و بار روی خط
13-    هر دستگاه (Network Communication Controller) NCC دارای یک شاسی Rack Mount استاندارد بوده که بصورت ماژولار طراحی شده و دارای چند اسلات جهت قرار دادن ماژولهای مورد نیاز می باشد و می توان به ازای مراکز منتخب سرپرستی از این دستگاه با کارتهای مورد نیاز آن ( بسته به تعداد ترمینالها در آن منطقه ) در هر مرکز یک یا چند عدد از آن را قرار داد.
14-    بـا تـوجه به وجـود مـعــمـاری حـرفـه ای و اثـبــات شـده (Rack 19 inch وIntegrated Power supply) تمامی شاسی های NCC از قابلیت اطمینان بالایی نسبت به Solution های PC – Based دارا می باشند.
15-    قابلیت دسترسی به دستگاههای NCC در هر زمان از راه دور و نزدیک وجود دارد، بدین ترتیب که می توان توسط نرم افزار NMS در هر زمان از راه دور به یک شاسی یا کارت خاص متصل شد. همچنین می توان در صورت نیاز از نزدیک و توسط نرم افزار NCC Configuration و یک کابل Console تنظیمات کارتهای NCC را تغییر داد و یا با مشاهده اتفاقات در حال وقوع سیستم راdebug و عیب یابی کرد. همچنین دربرخی مدل های NCC قابلیت Telnet و TFTP از راه دور وجود دارد.
16-    به علت استفاده از معماری چند پردازه¬ای ( بر روی هر ماژول یک پردازنده و حافظه های مستقل وجود دارد) هر پردازنده با تمام منابع مورد نیاز و مستقل خود تنها به اجرای یک فعالیت در هرزمان می پردازد و بدین ترتیب کارایی به نسبت سیستم های مشابه با معماری قدیمی بسیار بیشتر است. استفاده از پروتکلهای بهینه جهت ارسال تراکنشهای بانکی در سریعترین زمان ممکن (مانند Sync HDLC , ASYNC) نیز سرعت انتقال تراکنشها و Performance دستگاه را در این سیستم بیشتر از مدلهای مشابه می باشد.
17-    بطور کلی کارتهایی که در شاسی های NCC قرارمی گیرند دارای قابلیت Hot Swap بوده، بدین ترتیب که در هنگام کار دستگاه با کارتهای روشن و در حال عملیات می توان کارت مورد نظر را بدون احتیاج به خاموش کردن از دستگاه بیرون کشید.
18-    در تنظیمات NCC جهت اتصال یه Host می توان معین نمود که در صورت مشکل دار بودن ارتباط تا Host و یا دچار مشکل بودن خود Host، دستگاه به یک  Host دیگر که توسط خودمان تنظیم شده است متصل می شود.
19-    همچنین امکان تعریف یک کارت به عنوان Backup جهت اتصال به Host تعریف کرد که در صورت بروز مشکل برای کارت اول بتواند به طور خودکار وارد مدار شود.  
20-    شاسی های NCC را می توان تنها توسط یک کابل شبکه ساده به هم Stack کرد، بدین ترتیب Bus تمامی شاسی ها به هم سری می شوند و اتصال یک دستگاه به Host به منزله اتصال همه آنها به بالا می باشد، در این مدل نیاز به هیچگونه سخت افزار یا نرم افزار اضافی نمی باشد. لازم به ذکر است در هر لایه ماکزیمم 4 عدد دستگاه می توانند با هم Stack  شوند.
21-    استفاده ازسیستم عامل Embedded DOS و Linux و قابلیت های آنها از جملهFirewall می تواند امنیت سیستم را بالا ببرد، همچنین اطلاعات تخصصی و نرم افزارهای خاص امنیت سیستم را به صورت بالقوه بالا می برد.
22-    در دستگاه NCC قابلیت برنامه نویسی در لایه های مختلف شبکه (7 لایه شبکه) وجود دارد بدین ترتیب که می توان استفاده از دستگاه را چه در لایه های شبکه و چه در لایه Application بنا بر نیاز مشتری Customized کرد. این برنامه نویسی با استفاده از زبان C بر روی سیستم عاملهای Embedded DOS و Linux و Library های موجود انجام می پذیرد. بدین تزتیب مثلآ می توان پروتکل ISO 8583 ترمینالهای یک بانک را به بانک دیگر تبدیل و ارسال کرد.
23-    جهت حفظ امنیت داده ها بین لایه های NCC در شهرها و مراکز مختلف توانایی استفاده از الگوریتمهای رمز نگاری در صورت استفاده از پروتکل TCP/IP در بین لایه ها وجود دارد.
24-   می توان توسط امکان برنامه نویسی بر روی دستگاه، در صورت لزوم از اطلاعات بر روی دستگاهها Backup گرفت. این عمل همچنین توسط نرم افزار NMS از راه دورنیز امکان پذیر می باشد.
 25-    سیستم به علت استفاده از سیستم عامل و نرم افزارهای خاص قابلیت ویروسی شدن و یا Hack شدن را ندارد.
•    مشخصات فنی Concentrator:
    Concentrator مورد استفاده توسط شرکت انیاک شامل جدیدترین مدل Concentrator های NCC (Network Communications Controller) به نام NCC Blade می باشد که برخی از مشخصات آن به صورت زیر توضیح داده می شود:
1- Reliability شامل:
        •    استفاده از سیستم عامل قابل اطمینان Linux
        •    طراحی کاملا Modular
        •    پروسس جداگانهء اطلاعات در هر یک از Module ها و در نتیجه سرعت و کارآیی بالاتر
        •    استفاده از شبکهء LAN داخلی به جای BUS برای انتقال اطلاعات
        •    استفاده از Fault Tolerance در طراحی سخت افزار سیستم
        •    قابلیت مانیتورینگ کامل سیستم
        •    قابلیت گزارشگیری از کلیهء عملکردهای سیستم
        •    امکان Customize نمودن تنظیمات و نرم افزارها با توجه به نیازها
2-    Availability
        •    طراحی Modular برای امکان اضافه نمودن تعداد کافی از کارتهای متفاوت بر حسب نوع نیاز
        •    پشتیبانی از کلیهء خطوط ارتباطی شامل PSTN، ISDN، E1 و Ethernet
        •    پشتیبانی از کلیهء پروتکلهای ارتباطی مانند HDLC، V42 و PPP
        •    پشتیبانی از کلیهء Modulation های لایهء یک مانند V34، V32، V32b، V22، V22b، V22fc و V21
3-    Scalability
        •    امکان اضافه نمودن Module های متفاوت بر حسب نیاز به NCC های موجود بدون نیاز به ایجاد تغییر در ساختار موجود.
        •    امکان اضافه نمودن NCC های بیشتر به شبکه بدون ایجاد تغییر در شبکهء موجود.
4-    Performance
        •    استفاده از Ram, CPU و Flash در هر یک از کارتهای قابل نصب بر روی NCC به صورت مجزا.
        •    استفاده از حافظهء RAM با حجم بالا معادل 32MB در هر یک از کارتها.
        •    استفاده از حافظهء Flash با حجم بالا معادل 32MB در هر یک از کارتها.
        •    استفاده از CPU های XScale  Intel با سرعت بالا معادل 266MHZ در هر یک از کارتها.
        •    استفاده از شبکهء Fast Ethernet LAN در داخل NCC برای ارتباطات داخلی کارتها با یکدیگر به جای استفاده از BUS به منظور افزایش سرعت و عملکرد.
        •    استفاده از Linux Embedded به عنوان سیستم عامل به منظور عملکرد بهتر و سرعت  و امنیت بالاتر
5-    HotSwap
        •    کلیهء Module ها و کارتها به صورت HotSwap قابل نصب یا تعویض می باشند.
        •    Power ها به صورت HotSwap قابل نصب یا تعویض می باشند.
6-    Backup
        •    امکان استفاده از دو یا چند NCC به صورت Redundant تا در صورت خرابی یکی از NCC ها دیگری بدون کوچکترین وقفه قابل کاربری باشد.
        •    امکان استفاده از دو یا چند شبکهء NCC به صورت Redundant تا در صورت خرابی و یا قطعی ارتباط کلی یکی از شبکه ها دیگری بدون کوچکترین وقفه قابل دسترسی باشد.
        •    امکان تهیهء Backup از کلیهء تنظیمات، اسکریپتها، فایلهای سیستمی و پکیجهای نرم افزاری سیستم.
        •    Stackable
        •    امکان ارتباط چندین NCC به صورت Cascade در یک شبکهء متمرکز NCC – برای مثال ارتباط تعداد مورد نیاز NCC با یکدیگر در شبکهء NCC موجود در یک شهر.
        •    امکان ارتباط چندین شبکهء متمرکز NCC به یکدیگر به صورت Internodes – برای مثال ارتباط شبکهء NCC های موجود در شهرهای مختلف به یکدیگر و یا به شبکهء NCC موجود در تهران.
        •    امکان ارتباط چندین NCC به یکدیگر به صورت سری در صورت عدم امکان استفاده از Switch برای ایجاد ارتباط به صورت Cascade – در این حالت هر NCC مستقیما به NCC بعدی متصل می گردد.
8-    Security
•    استفاده از OpenVPN در ارتباطات بین NCC  ها به منظور ایجاد امنیت بیشتر.
•    استفاده از سه روش کدگذاری (Encrypt) اطلاعات به طور همزمان در هنگام استفاده از OpenVPN به منظور ایجاد بالاترین ضریب امنیتی برای اطلاعات تبادلی، شامل:
•     Cryptographic Algorithms شامل Bluefish، AES و DES          

•  با  One-way Algorithms شامل SHA1 و MD5

•  با Asymmetric Cipher Key شامل DephieHelman       

•     استفاده از سیستم عامل Linux Embedded  

•    استفاده از دو شبکهء LAN مجزا برای ارتباطات داخلی NCC (شامل ارتباطات کارتها با یکدیگر) و ارتباطات خارجی (شامل ارتباطات NCC ها با یکدیگر و ارتباط NCC ها با سوییچها و سرورهای شبکه) و عدم ارتباط این دو شبکه با یکدیگر به منظور امنیت ارتباطات داخلی NCC و تراکنشهای تبادلی.
•    استفاده از پروتکل SSL در تبادل اطلاعات بین NCC و سرورها.?>
sahte kizlik zari dusuk hapi