فن آوری شناسایی بارکد RFID Radio Frequency IDentification
1.    معنی لغویRFID به مفهوم «شناسایی از طریق فرکانس رادیویی» میباشد که از این فناوری در شناسایی خودکار کالاها و محصولات و..... هرنوع موارد شمارش پذیر استفاده میشود. روش استفاده آن نیز به زبان ساده بوسیله نصب تراشه های کوچک روی این اشیاست که فرکانس رادیویی اختصاصی خود را دارند و تنها با دریافت این فرکانس توسط دستگاه گیرنده و تطبیق آن در بانک اطلاعاتی مورد شناسایی شده و یا شی مورد نظر ردیابی میشود.
2.    بدلیل روشها و فرآیندهای مشترک و مشابه در شناسایی کالا ،  امروزه فناوری RFID در شناسایی کالا را نسل تکامل یافته و بعضی نیز جایگزین آن نام میبرند و هرچند به تناسب نیازهای کاربردی این فناوری هنوز نیز مورد استفاده قرار میگیرد.
3.    جهت بررسی و مقایسه دو فناوری فوق در شناسایی کالا بطور خلاصه میتوان آن را به تفکیک زیر بیان نمود:
    •    فرآیند شناسایی کالا توسط فناوری بارکد ردیفی متشکل از ۱۲ خط عمودی به شکل نازک و کلفت بوده که معرف عددی ۱۲ رقمی میباشد و این ارقام در سراسر جهان بطور انحصاری نمایانگر کالایی خاص است. بارکد توسط دستگاه اسکنر بارکد خوانده شده و بدین ترتیب نوع کالا توسط سیستم بدون نیاز به انسان شناسایی میشود. این فرایند از خطاهای ورود دستی اطلاعات توسط کاربر نیز میکاهد. اما فناوری بارکد دارای معایب وکاستیهایی نیز میباشد که  بطور مثال میتوان این دو مورداشاره نمود : 1- ورود و ثبت کد شناسایی که اطلاعات دیگری راجع به کالا نمیتوان در آن جای داد.2-  اسکنر بارکد فقط زمانی قادر به خواندن صحیح آن است که دقیقا در دید مستقیم اسکنر قرار گرفته باشد و در صورتی که شما نیازمند ثبت آمار کالاهای زیادی باشید(مثلا در یک انبار یا فروشگاهی بزرگ) ، برای اسکن همه آنها باید تک تک کالاها را روبروی اسکنر بگیرید.
    •    اما در RFID از تراشهای به نامTAG یا همان برچسب استفاده میشود، این قطعه در واقع یک فرستنده رادیویی بوده که از یک میکروچیپ، یک آنتن و یک برد الکترونیکی تشکیل شده است. در این TAG میتوان اطلاعاتی راجع به کالا، حیوان یا انسان و.... یا هر شئی دیگر که TAG روی آن نصب میشود، قرار داد. این اطلاعات میتواند، اطلاعاتی ساده مثل اطلاعات هویتی (اسم و آدرس کالا ، صاحب کالا و یا اطلاعات پیچیدهای فنی و تخصصی و....) این اطلاعات از طریق امواج رادیویی منتشر و توسط آنتن گیرنده RFID دریافت و وارد سیستم میشود. حال اگر در همان فروشگاه بزرگ تعداد زیادی کالا خریداری کرده باشید، با نزدیک شدن سبد کالا به صندوق که محل نصب آنتن گیرنده RFID است، تمام کالاهای خریداری شده بطور خودکار توسط صندوق شناسایی خواهد شد که با رسیدن شما به صندوق، فاکتور کالاها نیز آماده جهت پرداخت است. با این کار ضمن افزایش سرعت و دقت و کاهش هزینه ها در زمان، از ازدحام در محل صندوق نیز جلوگیری میشود. همه اینها دست به دست هم داده و کمکم واژه احترام به مشتری را از حالت حرف به اجرا نزدیک میکند.
4)    شرکت فن اوران انیاک به عنوان یکی از شرکتهای پیشرو در صنعت جمع آوری و شناسایی مکانیزه اطلاعات اریه دهنده راهکارهای مبتنی بر تکنولوژی RFID میباشد.. در سال های اولیه ظهور این فناوری به علت قیمت بالای اجزاء آن ، روند پیاده سازی محدودی را طی کرد. امروزه با کاهش قابل ملاحظه قیمت تجهیزات ، شرکت های صاحب نامی این فناوری را به خدمت گرفته اند که این خود باعث ترغیب سایر شرکت ها برای بکارگیری این فناوری شده است.?>
sahte kizlik zari dusuk hapi