راه کارهای جامع در استقرار و اجرای سیستمهای منابع انسانی ERP
چرا ERP؟ این اولین سوالی است که در توجیه و بررسی قابلیتها و ویژگیهای سیستمهای منابع انسانی و سازمانی به ذهن میرسد. به عبارت دیکر در بین این همه سیستمهای یکپارچه اطلاعاتی ، عملیاتی و مدیریتی ، باید از یک سو پرسید چه مشکلات ، موانع و چالشهایی وجود دارند که هر سیستمی قادر به حل آن نبوده و راه حل و راه کاری برای آن ندارد؟ و از سوی دیگرچه مزایا، قابلیتها و راه کارهایی در ساختار سیستمهای ERP هست که سازمان را متمایل به استفاده و خرید از آن مینماید؟ برای پاسخ به این سوالات و ابهامات به ذکر مشکلات ، چالشها و آسیبهایی که سازمان های بزرگ و کوچک به نسبت اندازه خود با آن درگیر بوده و دنبال راه کارهایی برای حل و گذر از آن ارائه مینمایند به شرح موارد زیر اشاره میگردد:
•    رشد و توسعه سریع ساختار ، فعالیتها و منابع متعدد و غیر قابل کنترل بخشهای فنی ، اجرایی و سازمانی
•    عدم وجود یکپارچگی در فرآیندها و سطوح مختلف درون سازمانی و برون سازمانی
•    ضرورت توسعه سازمان در همسویی با فناوری اطلاعات  مرتبط مثل بهره مندی از تجارت الکترونیک و بانکداری الکترونیک
•    غیر قابل کنترل و مدیریت لحظه ایی منابع مهم و موثر در مدیریت و کنترل سازمان مثل اطلاعات و آمار مالی ، خرید،فروش و ....
•    افزایش هزینه های جانبی غیر قابل توجیه (ولی ناگزیر) و غیر قابل کنترل مثل موازی کارری و یا انجام تکراری امور
•    عدم هماهنگی چرخه های اصلی و زنجیره تامین در انجام سریع و دقیق ماموریتهای خود مثل خرید ،انبار ها ، تولید، فروش و توزیع
•    توجه به ارزیابی و ارزشیابی علمی برای افزایش ضریب بهره وری و بازدهی سازمان
•    نیاز به مدیریت ، برنامه ریزی و کنترل منابع سازمانی بدلیل توسعه بازار ، افزایش محصول بدنبال تغییر صعودی نیازها و درخواستهای مشتریان
•    عدم بازدهی ، پاسخگویی و تامین نیازهای اطلاعاتی سیستمها و نرم افزارهای موجود
•    عدم همسویی، توانمندی و پاسخگویی سیستمهای اطلاعاتی با اهداف ، توسعه ، برنامه ، چشم انداز و تغییرات مستمر بخشهای مختلف
•    عدم وجود امکانات و ابزارهای لازم در تولید گزارشات مدیریتی ، انجام محاسبات و برآوردها به منظور برنامه ریزی های لازم و کافی
•    و......
حال باید گفت که در بین سيستمهاي جامع سیستم " برنامه ریزی منابع انسانی ERP " تنها راه کار و ابزاریست که با ساختاری انعطاف پذیر ، جامع ، یکپارچه ،  دارای زیر سیتمهای تمام زنجیره های تامین نیازهای سازمانی و.....  علاوه بر پاسخگویی مدیران ، برنامه ریزان و تصمیم گیران کلان و ارشد سازمانهای مختلف اداری ، خدماتی ، تولیدی ، صنعتی و تجاری و....  ، با راه حلهاي ارائه های لازم به يكپارچگي همه فرآيندها و حوزه هاي وظيفه اي موجود دركسب و كار آنها كمك نموده و بصورت جامع حمایت ميكند از نگاهی دیگر میتوان گفت  مزيت اصلي و اوليه اين سيستمها ايجاد يك بستر نرم افزاري يكپارچه مشترك براي فرآيندهاي يكپارچه موجود در كسب وكار مربوطه ميباشد که اين سيستمها با دو ويژگي مهم خود  شامل1- باعث ايجاد ارتباطي بين فرآيندهاي تجاري وبكارگيري نرم افزاري اين فرآيندها ميگردند 2- باعث ايجاد يك انسجام و امنيت در همه بخشهاي كسب و كار ميشوند و لذا به استناد عمده خصیصه های ERP به شرح ذیل که شرکت فناوران انیاک را به منظور پاسخگویی ، حمایت و تامین نیازهای مشتریان گسترده (بانکی و غیر بانکی) خود ملزم به تهیه ، توسعه و ارائه آن نموده است ، میتوان گفت که  اين سيستمها قابليت ارائه خدمت به سازمانها ، شركتها و بنگاه های اقتصادی ، تجاری و خدماتی و صنعتی در هر اندازه و حجم فعاليت و هرگونه گستردگي جغرافيايي را دارا میباشند .
•    ERP سيستم جامعي است كه سعي در يكپارچه سازي همه وظايف و بخشهاي موجود در يك سازمان با استفاده از يك سيستم نرم افزاری واحد را دارد بطوريكه بتواند نيازهاي خاص و ويژه اين بخشها را فراهم سازد.
•    ERP يك تفكر ، فناوري و سيستمي براي مديريت موثرتر منابع مختلف در يك سازمان است كه اين مديريت با هوشمندسازی و يكپارچه كردن تمام فرآيندها و در نتيجه بالا بردن كارايي سازمان و افزايش رضايت مشتري انجام ميگيرد.
•    ERP يك راه حل مبتني بر فناوري اطلاعات است كه منابع سازمان را توسط يك سيستم بهم پيوسته به سرعت ، دقت و كيفيت بالا در كنترل مديران سطوح مختلف سازمان قرار ميدهد تا بطور مناسب فرآيند برنامه ريزي و عمليات سازمان را مديريت نمايند.
•    ERP با هدف اصلي و اوليه در گردآوري دپارتمانها و حوزه هاي مختلف يک سازمان در داخل يک سيستم واحد يکپارچه بگونه اي عمل مینماید که اين سيستم بتواند جوابگوي تمامي نيازهاي بخشهاي متفاوت يك سازمان باشد .
•    ايجاد يكپارچگي سازماني از بعد اطلاعاتي و افزايش سازگاري در اطلاعات موجود در سازمان.
•    استانداردسازي فرايندهاي سازماني بر اساس بهترين تجربياتي كه شركت هاي عرضه كننده نرم افزار از سازمانهاي مختلف به دست آورده اند.
•    مهندسي مجدد فرايندهاي سازماني و کاهش زمان انجام آنها و تبديل فرايندهاي سازماني از حالت ضمني به حالت صريح به علت مهندسي مجددي که در فرايندهاي سازمان صورت مي پذيرد.
•    امكان نصب و راه اندازي سريعتر سيستمهاي مرتبط با ERP در سازمان از جمله ماژولهاي مختلف اين نرم -افزار و يا ساير نرم افزارهاي كاربردي كه از طرف عرضه كنندگان ERP ارائه نشده و مخصوص آن سازمان هستند.
•    تغيير تمرکز از برنامه نويسي كامپيوتري در سازمان به بهبود فرايندها و  فراهم شدن زير ساخت لازم به منظور پرداختن به  SCM  و CRM و سایر سیستمهای جامع و اطلاعات .
باتوجه به اینکه ERP بعنوان یکی از محصولات جامع شرکت فن آوران انیاک معرفی گردیده لازم به ذکراست این محصول توسط شرکت معظم Netsis ترکیه طراحی و پیاده سازی گردیده  است و شرکت انیاک جهت استفاده ، ، توسعه ، ارائه و پشتیبانی این محصول در داخل کشور اقدام به  تشکیل شرکت Parsnrtsis با مشارکت مستقیم شرکت ترکیه ایی نموده است که جهت اطلاع بیشتر به شرح اقدام و معرفی شرکتهای فوق بطور فشرده در بندهای ذیل مینماید(جهت اطلاع بیشتر و یا دریافت بروشورها میتوان به بخشهای مربوطه در سایت مراجعه نمود)
•    شرکت بین المللی Netsis در سال  1991 در کشور ترکيه تاسيس شده و اولين  ERP ترکيه را در سال 1994 ارائه نموده است .اين شرکت در حال حاضر داراي 4  دفترکاري در شهرهاي ازمير ، استانبول ، آنکارا و اورلا در کشور ترکيه بوده و استراتژي اين شرکت توسعه بازار محصولات در سرتاسر جهان مي باشد که در همين راستا دفاتري را  در کشور هاي ايران ، آذربايجان ، اوکراين و مصر تاسيس نموده است.
•    قابل توجه اینکه در حال حاضر بيش از 30,000 مشتري در سرتاسر جهان از محصولات اين شرکت استفاده مي نمايند که در اين بين  شرکت Koç Gıda ترکیه با 300 کاربر همزمان و شرکتهای نولیدی و صنعتی بزرگ داخلی(مراجعه به مشتریان) کشور را میتوان نام برد.
•    شرکت فناوران انیاک برای انتقال دانش و توسعه محصول فوق در کشور درسال 1385 با مشارکت Netsis  اقدام به سرمايه گذاري و تاسيس شرکت پارس نت سيس سامانه کيش در جزيره کيش نموده و بعنوان تنها ارائه دهنده بدون واسطه ERP در ايران فعاليت فروش ، استقرار و آموزش  محصول ERP / ERP II از طريق دفتر کيش و تهران پيگيري مي نمايد.
•    شرکتParsnetsis  ضمن برخورداري از تيمي متشکل از کارشناسان با تجربه ترکيه مقيم در ايران و همچنين کارشناسان برجسته ايراني ، سعي دارد در راستاي اجراي سياست هاي تعریف شده از خدمات ، محصولات جامع و توانمندي هاي تخصصی  و حرفه ایی خود بهره مند گردد.?>
sahte kizlik zari dusuk hapi