کارت شهروندی:
    تعریف : جهت بهره مندی از مزایای خدمات شهری مثل پارکها ، کتابخانه ها ، فرهنگسراها ، مراکز تفریحی ، مراکز آموزشی و..... ، استفاده از کارت شهری بهترین راه کار خواهد بود. بطور مثال میتوان به کارتهای شهرداری برای بازنشستگاه و افراد بالای شصت سال میباشد که با استفاده از آن دارنده کارت میتواند از اتوبوس ، مترو و ...... بطور رایگان یا با تخفیف بهره مند گردد.
    شهروند الكترونيك كسي است كه با استفاده از کارت شهروندی و استفاده از تمام مزایا و امور رفاهی و اجتماعی شهر شامل کتابخانه ها ، سینماها ، مراکز تفریحی ، اتوبوس ، مترو و ...... ، از حداقل دانش لازم درباره مفاهيم کاربردی و پايه فناوري اطلاعات و ارتباطات برخوردار است و علاوه بر آن با آموزش و ارتقاء سطح کیفی و علمی خود  توانايي برقراري ارتباط با اينترنت و ارسال و دريافت پيام‌هاي الكترونيكي از طريق پست الكترونيك و همچنين استفاده از راه کارهای تجارت الکترونیک از طریق اینترنت را پیدا خواهد نمود.
    راه کار : در دنیای امروز با وجود مسائل و مشکلات عدیده زندگی شهری اعم از آلودگی هوا ، آلودگی های صوتی ، ترافیک ،اتلاف انرژی و اهمیت زمان، لزوم بستر سازی و اعمال دولت و خدمات الکترونیک بسیار مهم می نماید. از سوی دیگر بابررسی کوتاه ازدیاد جمعیت شهری که باعث صفوف طولانی خریدکالا و خدمات ،  رسیدگی به امور بانکی ، ترافیک شدید و درنهایت بروز انواع نارحتیهای جسمی و روحی و روانی گردیده ، بدون هیچ دلیلی باید با ورود به دنیای الکترونیک و استفاده از مزایای شهر الکترونیک ، تبدیل به شهروند الکترونیک شد . استفاده و توسعه استفاده از کارت شهروندی تنها راه کار رفع چالشها و مشکلات شهرهای بزرگ امروزیست که با اجرای آن میتوان به روند بستر سازی دولت و خدمات الکترونیک تسریع بخشیده و ایجاد شهروند الکترونیک را محقق نمود.
    مزایا و اهداف : با کارت اعتباری شهروندی علاوه بر ایجاد شرایط لازم در اجرای طرح شهر الکترونیکی میتوان موارد زیر را از مزایای کاربردی آن نام برد:
    استفاده از مراکز تفریحی ، فرهنگی ، خدماتی و تجاری مثل کتابخانه ها ، سینماها ، پارکها ، فروشگاه ها ، پارکینگها و......
    عضویت و استفاده از مراکز و موسسات آموزشی
    استفاده از حمل و نقل شهری مثل مترو ، اتوبوس و....
    استفاده از خدمات درمانی مثل درمانگاه ها و بیمارستانها و مراکز درمانی بیماریهای خاص?>
sahte kizlik zari dusuk hapi